HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Genel Tartışma
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Genel Tartışma
Konu Konu: KURAN VE NAMAZ..... Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
ebukerem
Ayrıldı
Ayrıldı

Katılma Tarihi: 21 mart 2009
Gönderilenler: 483
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı ebukerem

hasakcay Yazdı:

Bana hitaben yazmayın; boşuna. Okumam. Aşağıdaki yazınızı okumadım. Lakliği küfür saydığınız için, laik devletten yana olan Türkiye'de tescilli en az 20 000 000 (yirmi milyon) inanırı tekfir ettiğiniz için sizin herzelerinizi okumaya değer bulmuyorum; okumuyacağım.

Bakın şu satırlarınız bile içinde bulunduğunuz zor durumun açık bir belirtisi. benim hakkımda bir mesaj yazıyorsunuz, hemde hakaret ve aşağılamalar içeren ve sonra bu yukarıdaki satırları yazıyorsunuz. komik ve acınacak bir ruh hali bu.

neyse yaşınıza ve içinde bir ömür harcadığınız o saçmalığın sizin üzerinizdeki yıkıcı etkisine veriyor ve fazla da umursamıyorum.

kimsenin imanıının ya da imansızlığının SONUÇ HÜKMÜNÜ vermek bana ya da herhangi bir insana düşmez. KÜFÜR ŞİRK ve İMAN apaçık bellidir. ama şimdi size sorsam bir çırpıda 2,5 milyar hristiyanı kafir ilan ediverirsiniz. 20 milyon mu büyük 2,5 milyar mı bari bunu bir düşünün.. iş inandım demekte olsaydı yeryüzünde gelmiş geçmiş insanların % 99,9 u HALİS MÜMİNDİ. ama iş senin zannettiğin gibi değil.

haydi selam sana.

el_turki
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 15 mayis 2008
Gönderilenler: 425
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı el_turki

kimse kimsenin dolduruşuna gelmiyor.....burda kimse kimse üzerinde okadar etkili değil....ama HAK ile BATIL ortaya çıkmaya başladı.....ALLAH ı ilah edinenlerle nefislerini ilah edinenler belli oluyor....

ALLAH dini hem isnalar uygulasın özel hayatlarında hemde insnalar uygulasın içtimai ve sosyal hayatlarında diye gönderdi......insan ın hem özel hayatı ,hemde toplumu iliglendiren hayatı vardır.din iki hayatıda düzenler...mantıklı olanda budur.iki hayatında birbiri üzerinde etkisi vardır.eğer kontrol edeceksen ikisiide kontrol edmelisin....ikisinide sılah edip düzenlemelisin.....ben seni iyi eddim...ama içinde bulunduğun pis..adi..aşağılık ..sürekli mükrop üreten ortamı öyle bırakdım demek..ALLAH atılan en byük iftira..yalan dır..bunu diyenler şeksiz şüphesiz küfürderdir....

ALLAH bütünlüğü sağlamışdır...ama herzamanki gibi insna nefsi parşçalamak,bölmek..işine geldiği gibi yorumlamayı seçmişdir.....yine "cahiliye dönemine"dönmek için heves edmekdedri...ve dönmüşdür...nefislerin ilah edinildiği,heva ve hevesin ilah edinildiği döneme....
ALLAH yerin ve göğün ve ikisi arasındaki herşeyin RABBİ İLAHI dır.yerin rablığını senin heva ve hevesine bırakmmamış..senin heva ve hevesine da tabii kılmamışdır....

küfür içinde bunalan insanlar birde ayetleren örnek veriyor...bukadar olmaz. dedirttiriyot...okadar had cezaları ayetle sabitken neyi tartışıyor...anlamıyorum...
< http-equiv="CONTENT-" content="text/; charset=utf-8">< name="GENERATOR" content="OpenOffice.org 2.4 (Win32)">< style ="text/css">

Hepsi de Kitabı (Tevrat ve İncil'i) okumakta oldukları halde yahûdiler: 'Hıristiyanlar doğru yolda değillerdir' dediler. Hıristiyanlar da: 'Yahûdiler doğru yolda değillerdir' dediler. Kitabı bilmeyenler de birbirleri hakkında tıpkı onların söylediklerini söylediler. Allah, ihtilâfa düştükleri hususlarda kıyâmet günü onlar hakkında hükmünü verecektir.

< http-equiv="CONTENT-" content="text/; charset=utf-8">< name="GENERATOR" content="OpenOffice.org 2.4 (Win32)">< style ="text/css">

Yoksa onlar (İslâm öncesi) cahiliye idaresini mi arıyorlar? İyi anlayan bir topluma göre, hükümranlığı Allah'tan daha güzel kim vardır?

Sana şu talimatı verdik): Aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet ve onların arzularına uyma. Allah'ın sana indirdiği hükümlerin bir kısmından seni saptırmamalarına dikkat et. Eğer (hükümden) yüz çevirirlerse bil ki (bununla) Allah ancak, günahlarının bir kısmını onların başına bela etmek ister. İnsanların birçoğu da zaten yoldan çıkmışlardır

Allah’ın sana gösterdiği şekilde insanlar arasında hükmedesin diye sana Kitab’ı hak ile indirdik; hâinlerden taraf olma!”

Yukarı dön Göster el_turki's Profil Diğer Mesajlarını Ara: el_turki

Saffet Metin
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 07 ekim 2008
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 672
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Saffet Metin

ebukerem Yazdı:

Saffet Metin Yazdı:
Sayın El-turki,

Onun için M.K nın gösterdiği yol ve buna ulaşmak için kurduğu düzen Kur'ana uygundur.

Sayın Saffet Metin abi,

Bu sözünüz yani şahitliğiniz kayıtlara geçti ve size çok büyük bir sorumluluk yükledi. size tavsiyem bu batıl sözden ve inançtan tevbe edin kıyamet günü sizi çok zor duruma sokacak bir şahitlik bu. bir insan kardeşiniz olarak size bu samimi öğütü yapıyorum.

Allah'a ve Rasullerine yani İSLAM'a savaş açmış, nefsini ilah edinmiş, Allah'ı hayatın dışına kovacağız diyen adamların dinlerini ED-DİNİNİZ edinmeyin.

M.K. iyi bir asker ve komutandır ve İNGİLİZLERLE anlaşarak onların planını ( Lenin'in II. Enternasyonaldeki kararı ile değiştirdikleri )gerçekleştirmiştir, başrolü kabul etmiştir. ZATEN O DÖNEMDE BAŞKA BİR İHTİMAL DE YOKTUR. Bunu kendisini suçlamak için söylemiyorum zaten şahıslarla işim olmaz ama kendisine kurdurulan düzen SEKÜLER-LAİK-KAPİTALİST-ZALİM bir düzendir, eğer bu düzene iyi diyorsanız FİRAVUNUN DÜZENİNİN ne suçu vardı?

Aklınızı kullanın. siz aklınızı kullandığınızı zannediyorsunuz ama heva ve heveslerinize tabi oluyorsunuz. hayat sadece bir imtihan ve Göklerin Krallığı bu dünyada değil.

tevbe edin ve yalnız Allah'a teslim olun. henüz vaktiniz varken, ölüm size gelip çatmadan.

selam ile.

Sevgili Ebukerem

Ben büyük gönüllü biri değilim. Affına sığınarak Bilgisayar, Hukuk ve İşletme tahsili yaptığımı, Tarihin ve dini konuların benim hobim olduğunu . Çok geniş bir yelpazede geniş bir okumam olduğunu örneğin  Prof Mehmet Gönlübol un Dış Politika, Sulhi Dönmezer Kriminoloji, Özer Ozankaya Sosyoloji gibi kitaplarını okuduğumu söylemek istiyorum.

Beni lütfen yanlış anlamayın , çok değişik yelpazede hala deliler gibi okuyorum. Bunları sana fikir vermek için yazıyorum. Asla arkadaşlara böbürlenmek amaçlı değil. Siz bilmiyorsanız da Allah niyetimi biliyor.

Şimdi bu sadece okuma da değil, bir metodoloji. Örneğin Allah razı olsun ilkokul öğretmenim bana ansiklopedi kullanmayı öğretti. Nedir bu. Örneğin haberlerde Honduras ta darbe oldu desin. Ben hemen Ansiklopediden hondurası okurum. Atlastan haritasına bakarım.

Şimdi bunlara internet teknolojisi ile Wikipedia, Youtube, maps.google.com da eklendi. Asgari buralar okunur, bakılır. Youtube da hondurasın şehirleri, görüntüsü, filmi falan seyredilir gibi. ZAman varsa bir kaç link okunur.

Şİmdi Kur'an ve Medeni kanun karşılaşması. Ya kaç hukuk talebesi  Kur'an mealini tam okumuştur. % 99 u hayır. Vazgeçtim hukuktan, benim öğrenciliğim zamanında ilahiyat, yüksek islam enstitüsü öğrencileri bile okumazdı. Bugün bile bu oranı  %100 hepsi okumuştur şeklinde söyleyemiyorum.

Medeni hukuku ders olarak zaten dört seneye yayıyor.

Bir tanesi yoktur. İşte Kur'an şu, Medeni hukuk şu. Ama olay slogan laflara gelince işte bu seküler, kapitalist, küfür düzeni zart zurt.

Neye göre küfür. Tamam ilk, orta, lise tahsilli bir adamın slogan bilgisi altında konuşmasını anlarım da, Üniversite öğrencisi entellektüel olacak. Araştıracak. Söylediği lafların içini dolduracak.  

Kapitalist düzen kötümü. Vahşi kapitalizmse evet. Yeterli hakkın hukukun, sosyal güvencelerin yoksa evet. Peki böyle güvencelerinin olduğu Amerika,Almanya, Avustralya gibi ülkelerdeki kapitalizm kötümüdür. Bu ülkelerde ki düzen Kur'anın ruhuna uygunmudur. Orada refahta var, hukuk ta var, tabii zenginde var, insanların çoğu orta halli. Kimse zengine kızmıyor. Ha sürünen, dilenen , sefil insanlar var ama onların çoğu kendi serserilikleri, şahsi kusurları ile olmuş. Örneğin alkoliklik gibi.

Sonra işletme tahsili en temel dersleri ekonomi , muhasebe ve  ticaret, çalışma hukukları ve bunların türevi dersler. Şimdi bu dersleri alınca sen slogan şeklinde kahrolsun kapitalizm falan diyemiyorsun. Dünyayı görüyorsun, karşılaştırıyorsun.  Şunu biliyorsun. Türkiyede böyle, Amerikada öyle, Afganistanda, Libyada böyle. Neden öyle.  Öyle olunca nereye gider.

Otuz sene önce kahrolsun kapitalizm, kahrolsun kapitalist uşakları diyen adamların bir kısmı tam kapitalist uşağı olmuş. Medyada her gün görüyorum. Hem de yetkili yerlerde. Zamanında eylem yapan, okuldan atılan, başka bölümde, başka memlekette okumak durumunda kalan insanların  hepsi şimdi oldu kapitalist uşağı. (kendilerinin tabiri idi, benim değil. ) 

Otuz sene önce Afganistanda  Rabbaniye, Gülbedin Hikmetyar a sempati duyanlar, bugün onların türevi talibana hiç te sempati ile bakmıyor.

ÇÜnkü bunlar yanlış. Çünkü bunlar bilimsel değil. Sadece slogan. O zaman ogün öyle, bugün böyle oluyor.

Mesela bir televizyon programında prof Mehmet Altan dedi ki oradaki seyircilere, ya hepiniz Kopenhag kriterlerini duymuşsunuzdur. Biriniz çıkıp sayabilir mi. Kimsede ses yok. Vallahi ben de sayamadım açık sözlülükle. Bir daha böyle bir hata yapmayacağıma da  kendi kendime söz vererek hemen araştırdım.   Ama tartışmaya gelince kahve kültürü, at kafadan forum. Türk insanı bu işte.

Ben özel hayatımda kimse ile sohbet falan edemiyorum. Bu epey problem olmaya başlayınca, eşimin de verdiği ayarla, artık kamşımdakine işin doğrusunu söylemiyorum da, sosyal ilişkileri bozmamak açısından yalakalık yapmak zorunda kalıyorum.

Televizyonda açık oturum izleyemiyorum, aslında başka program da hiç izleyemiyorum. Çünkü oraya çıkan herkesi tarih, sosyoloji, politika, ekonomi bilgisi le eleştiriyorum. Eşimin yanında diyorum ki, bak bu adam, bu kadın bunu söylüyor ama çarpıtıyor, işine gelmeyeni göstermiyor, yalan söylüyor, Kısmen doğru söylüyor, işin aslı öyle değil böyle, o konu öyle savunulmaz  gibi onun kültürüne katkıda bulunuyorum.   Eşim bazen bunları duyunca çok şaşırıyor. Nasıl yani, resmen yalan söyledi ha. Evet işin aslı budur diyorum.

BUnları neden anlattım.

Şunun için. BEn bir şey söylemişsem çok çok araştırmadan, at kafadan forum söylememişimdir.  Hata yapamam mı. Yapabilirim. Eğer yapmışsam , özür de dilerim. Tevbe de ederim.

Benim Kuran kavramları içinde tek sıkıntıya sokan faiz konusu idi. Almam, vermem, bankacı değilim. Finansmancı değilim. Ama işletme okumuşum, ekonomi biliyorum, piyasayı biliyorum. Yasal bankacılık ve Finans kurumlarında yanlış bir şey olmadığını görüyorum. (tefecilik başka) Bu bütün Arap ülkeleri dahil her yerde var. İran İslam Cumhuriyetinde de var. Bank Mellat ne veriyor sanıyorsun. Libyada Shara bank ta veriyordu.  Yani ilmimle, inancım arasındaki bir dengeyi kuramadım.  Ekonomide Tüccarın, sanayicinin yatırım için finansman ihtiyacı var. DEvletlerin finansman ihtiyacı var. Riba ve onun çevirisi faiz kavramı çok rahatsız ediyordu. Çünkü Yüce Allahın çok büyük tehdidi var bu konuda.

Din adamları bu konuda eflasyon oranı kadar faizin dinen ribaya girmeyeceğini söylediler. Ben de her faizin kötü olmadığını bilirim.  Ekonominin en önemli konusu olmasına rağmen hala bana hiç sevimli gelmez. 

SAyın Ebukerem, Bu site dostça bir sohbet ortamı. İnanın burada kimsenin fikrinin bana uyup uymaması hiç önemli değil. Herkesle iyi geçinirim. Hiç değilse yazdığım bir yazı enaz elli kişi tarafından okunuyor.

Yalnız M.K ve Türkiye Cumhuriyetinin düzeni hakkındaki düşüncelerinizi aşırı buluyorum. M.K yı bir Lenin gibi, Stalin gibi değerlendiremezsin. O dinin halk tarafından anlaşılması için denemeler yapmıştır. Kur'anı , Hadisi tercüme ettirmiştir, hem de kendi cebinden ödeyerek. Ezanı ve hutbeyi türkçeleştirmiştir. Ezan olayı hala büyük eleştiri alırken hutbeden kimse söz etmemektedir. Bu mu dur yani Allahı hayattan kovan kişi. 

Zamanında öldürülenlerin bir kısmı kökü 2. Meşrutiyetteki ittihatçı, İtilafçı çekişmesine dayanır. Mesela İskilipli Atıf hoca olayı böyledir. Bir kısmı da gerçekten m.k yı lider kabul etmeyen, gönüllerinde kendilerinden birini lider yapmak isteyen müfrit ittihatçılardır. Demokrasi demeleri yapması yani Terakiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest fırka , onun diktatör olmakla birlikte demokrasiyi isteyen iyi niyetli bir lider olduğunu göstermektedir.Latin harler, kadın hakları falan az şeyler değildir. Bunların dine aykırı tarafı da yoktur. Ama Arap adetlerini din kabul eden zümreler eleştirmiştir. Bugün onlar da alışmıştır aslında.  Zamanında çok büyük bir küresel krizin olması ve buna rağmen hem Osmanlı borcu öde, hem bazı yatırımlar yap (Karabük, Merinos,demiryolları  vb) falan önemli şeylerdir.  

Laik hukuka tarihi nedenlerle mecburdun. Kapitülasyonları sen de kaldırmak istiyordun. Karşı taraf İngiltere de buna karşı laik hukuku şart koşuyordu. Yani buna biz ekonomik sebeblerle mecburduk, İngiltere de Türkiyedeki Hristiyanların hakları açısından bunu mecbur tutuyordu. Belki düşünüyordu bunlar bunu yapamaz, ben de kapitülasyonu dayatırım diye. Yapıldı ve Türkiye çok büyük bir ekonomik yükten, her şeyde içişlerine karışılmasına sebeb olan bir olaydan kurtuldu. Örneğin İran laik değil. Dini hukuk var. Orada Ermeninin, Yahudinin hukuku farklı.  O laik olmaz, çünkü bizim gibi tarihte bunun zararını görmemiştir. Bizim hem iliğimiz kemiğimiz sömürülmüş, hem de kendi ülkemizde Hristiyan vatandaşa yargılama yapamaz hale gelmiş, rezil olmuşuz.  Öyle M.K dinsizdi, dine karşıydı onun için dini hayattan kovdu gibi savlardan vazgeçin.

Kapitalist düzene gelince dünyada başka bir ekonomik düzen mi var. 30 sene önce vardı. Şimdi yok. Her yer kapitalist. Şunu anlarım , Vahşi olmasın, haksızlık hukuksuzluk olmasın. Gelir bölüşümü daha adil olsun. Sosyal güvenlik iyi olsun. Kimse aç açık kalmasın, herkesin zor durumlarda tutunacak bir dalı olsun.  Tamam. Buna herkes katılır. Ama Kapitalizm hiç olmasın.  Bu yanlış bir düşünce. Ekonomi bilminine ters.

Firavuna gelince , Firavun ile bugünkü devletler arasında fark var. Firavun ne diyordu, ilah benim. Allah değil. Bunu birtek Komünist devletler söylemiştir. Onun için Lenin, Stalin gibi diktatörler ve onların devletleri Kur'anın firavun tanımına girer.

Ama Amerika, Almanya, Avustralya bunlar firavunmudur. Bunlar varlıklarını ve gelişmişliklerini dine borçludur. Protestan Hristiyanlığa. Bunlar ilahlık iddia etmezler ki. Amerikanın parasında bile  We Trust in God yazar. Yani Allaha Güveniyoruz. 

Türkiye de de Dindara değil, aşırı dinciye baskı yapılmıştır. Politik sorun yaratmasınlar diye. Laik düzen firavun düzeni değildir. En azından Türkiyede uygulanan şekli öyle değildir. İnsanlar dinini seviyor, yaşamak istiyor. Ama , iran, Taliban, Arap tarzı istemiyor. Aşırılardan da korkuyor. Maazallah idare aşırı uçlara geçerse, komünist, faşist, bölücü,köktendinci en az yirmi otuz  senen heba olur. BUnların tartışmasının yarattığı gerginlikle bile Türkiyenin 1970 leri heba oldu.

Herkese Selamlar,

ebukerem
Ayrıldı
Ayrıldı

Katılma Tarihi: 21 mart 2009
Gönderilenler: 483
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı ebukerem

Saffet Metin Yazdı:

Sevgili Ebukerem

Sayın Saffet Metin abi,

Ben büyük gönüllü biri değilim. Affına sığınarak Bilgisayar, Hukuk ve İşletme tahsili yaptığımı, Tarihin ve dini konuların benim hobim olduğunu . Çok geniş bir yelpazede geniş bir okumam olduğunu örneğin  Prof Mehmet Gönlübol un Dış Politika, Sulhi Dönmezer Kriminoloji, Özer Ozankaya Sosyoloji gibi kitaplarını okuduğumu söylemek istiyorum.

Beni lütfen yanlış anlamayın , çok değişik yelpazede hala deliler gibi okuyorum. Bunları sana fikir vermek için yazıyorum. Asla arkadaşlara böbürlenmek amaçlı değil. Siz bilmiyorsanız da Allah niyetimi biliyor.

Sizin engin bilginiz, geniş analizleriniz, tespitleriniz, araştırmacı yönünüz çok sağlam bunda hiç bir kuşkum yok ve bilgilerinizden faydalanıyorum ve şuna yürekten inanıyorum ki bunları böbürlenmek amaçlı yapmıyorsunuz. Derdinizin burada paylaşım ve bilgilenme bilgilendirme olduğunu açıkça görüyorum ve bu konuda hiç bir tereddütüm yok.

Şimdi bu sadece okuma da değil, bir metodoloji. Örneğin Allah razı olsun ilkokul öğretmenim bana ansiklopedi kullanmayı öğretti. Nedir bu. Örneğin haberlerde Honduras ta darbe oldu desin. Ben hemen Ansiklopediden hondurası okurum. Atlastan haritasına bakarım.

Şimdi bunlara internet teknolojisi ile Wikipedia, Youtube, maps.google.com da eklendi. Asgari buralar okunur, bakılır. Youtube da hondurasın şehirleri, görüntüsü, filmi falan seyredilir gibi. ZAman varsa bir kaç link okunur.

Şİmdi Kur'an ve Medeni kanun karşılaşması. Ya kaç hukuk talebesi  Kur'an mealini tam okumuştur. % 99 u hayır. Vazgeçtim hukuktan, benim öğrenciliğim zamanında ilahiyat, yüksek islam enstitüsü öğrencileri bile okumazdı. Bugün bile bu oranı  %100 hepsi okumuştur şeklinde söyleyemiyorum.

Medeni hukuku ders olarak zaten dört seneye yayıyor.

Bir tanesi yoktur. İşte Kur'an şu, Medeni hukuk şu. Ama olay slogan laflara gelince işte bu seküler, kapitalist, küfür düzeni zart zurt.

Neye göre küfür. Tamam ilk, orta, lise tahsilli bir adamın slogan bilgisi altında konuşmasını anlarım da, Üniversite öğrencisi entellektüel olacak. Araştıracak. Söylediği lafların içini dolduracak.  

Maalesef haklısınız abi, hep diyorum ya bu ülkenin her şeyinin büyük çoğunluğu ÇAKMA.. ateistininde, islamcısınında, müslümanının da, liberalinin de, sosyalistininde, milliyetçisinin de... çoğu kulaktan dolma ağızdan hap alma şeklinde kabalama giden insanlar. araştırma, delil üzere yaşama derdi yok çoğunun. adam müdürlük pozisyonuna başvurmuş gelmiş mülakat ediyordum, odtü bitirmiş, ABD de doktora yapmış, iki üç tane sosyal, tarih ve kişisel iletişim sorusu sordum inan dünyaya hayata dair üç tane düzgün cümle kuramadı. bir de demez mi bunların konumuz ile ne ilgisi var. al işte özür kabahatinden daha büyük. bununla çok karşılaştım.

Kapitalist düzen kötümü. Vahşi kapitalizmse evet. Yeterli hakkın hukukun, sosyal güvencelerin yoksa evet. Peki böyle güvencelerinin olduğu Amerika,Almanya, Avustralya gibi ülkelerdeki kapitalizm kötümüdür. Bu ülkelerde ki düzen Kur'anın ruhuna uygunmudur. Orada refahta var, hukuk ta var, tabii zenginde var, insanların çoğu orta halli. Kimse zengine kızmıyor. Ha sürünen, dilenen , sefil insanlar var ama onların çoğu kendi serserilikleri, şahsi kusurları ile olmuş. Örneğin alkoliklik gibi.

Sonra işletme tahsili en temel dersleri ekonomi , muhasebe ve  ticaret, çalışma hukukları ve bunların türevi dersler. Şimdi bu dersleri alınca sen slogan şeklinde kahrolsun kapitalizm falan diyemiyorsun. Dünyayı görüyorsun, karşılaştırıyorsun.  Şunu biliyorsun. Türkiyede böyle, Amerikada öyle, Afganistanda, Libyada böyle. Neden öyle.  Öyle olunca nereye gider.

Benim bahsettiğim bu yüzü. o ülkeler biliyorsun tam 200 yıl SÖMÜREREK yani kan ve göz yaşı üzerine o servetleri elde ettiler. bir anımı anlatmama müsade et lütfen. benim çok önceden bir ADB li şirkette direktörüm vardı, new york da arabanın içinde giderken bana dışarıdaki zenginliği ve binaları keyifle göstererek ( 1998 yılı idi yani 11 eylülden önce )  " işte dostum OUR CIVILISATION and WE MAKE 25.000 USD per person and also we established the Land of Even" dedi. ben ona döndüm ve " bak Alex dedim bu dışarıdaki cenneti milyonlarca insanın kerestesini, kömürünü, petrolünü, altınını ve hayatlarını ÇALARAK kurdunuz, o 25 binin 20 bini HARAM yani masum kanları ve gözyaşları üzerine kurulmuş" dedim. yüzüme acı bir ifade ile bakarak çaresizlik içinde " that's the Life my friend, big fish eat the small one" dedi.. yani güzel abim o düzeyler için kan ve gözyaşı gerekiyor. ama dediğin asgari de gerçekleşebilir adil bir yönetimle, çünkü Allah tüm kullarına rızkı indirmiştir, yeter ki azgınlaşmasınlar haddi aşmasınlar ve adilce paylaşsınlar.

Otuz sene önce kahrolsun kapitalizm, kahrolsun kapitalist uşakları diyen adamların bir kısmı tam kapitalist uşağı olmuş. Medyada her gün görüyorum. Hem de yetkili yerlerde. Zamanında eylem yapan, okuldan atılan, başka bölümde, başka memlekette okumak durumunda kalan insanların  hepsi şimdi oldu kapitalist uşağı. (kendilerinin tabiri idi, benim değil. ) 

"üflemeyle gelenler yellenmeyle giderler" demiş şeyhin biri bu fıkrayı biliyorsundur.

Otuz sene önce Afganistanda  Rabbaniye, Gülbedin Hikmetyar a sempati duyanlar, bugün onların türevi talibana hiç te sempati ile bakmıyor.

ÇÜnkü bunlar yanlış. Çünkü bunlar bilimsel değil. Sadece slogan. O zaman ogün öyle, bugün böyle oluyor.

dünyevi ideolojileri devlet ideolojisi haline getirip insanlara dayatmak ve zalimlik etmek ne ise tersinden herhangi bir DİNİ ideoloji haline getirip dayatmak ve insanlara zulmetmek aynıdır. istediği kadar Allah adına yapıyorum desin, kaldıki onların dayattıklar dahi İSLAM değil atalarının uydurdukları dinciklerdir. benim gözümde diğerlerinden hiç de farkı olmayan düzenler. aynı evi soymaya çalışan farklı mahalleden hırsızlar.

Mesela bir televizyon programında prof Mehmet Altan dedi ki oradaki seyircilere, ya hepiniz Kopenhag kriterlerini duymuşsunuzdur. Biriniz çıkıp sayabilir mi. Kimsede ses yok. Vallahi ben de sayamadım açık sözlülükle. Bir daha böyle bir hata yapmayacağıma da  kendi kendime söz vererek hemen araştırdım.   Ama tartışmaya gelince kahve kültürü, at kafadan forum. Türk insanı bu işte.

Ben özel hayatımda kimse ile sohbet falan edemiyorum. Bu epey problem olmaya başlayınca, eşimin de verdiği ayarla, artık kamşımdakine işin doğrusunu söylemiyorum da, sosyal ilişkileri bozmamak açısından yalakalık yapmak zorunda kalıyorum.

Televizyonda açık oturum izleyemiyorum, aslında başka program da hiç izleyemiyorum. Çünkü oraya çıkan herkesi tarih, sosyoloji, politika, ekonomi bilgisi le eleştiriyorum. Eşimin yanında diyorum ki, bak bu adam, bu kadın bunu söylüyor ama çarpıtıyor, işine gelmeyeni göstermiyor, yalan söylüyor, Kısmen doğru söylüyor, işin aslı öyle değil böyle, o konu öyle savunulmaz  gibi onun kültürüne katkıda bulunuyorum.   Eşim bazen bunları duyunca çok şaşırıyor. Nasıl yani, resmen yalan söyledi ha. Evet işin aslı budur diyorum.

Allah, cahiller içindeki alime, üçkağıtçılar içindeki namusluya rahmet etsin.. çok iyi anlıyorum abi seni.

BUnları neden anlattım.

Şunun için. BEn bir şey söylemişsem çok çok araştırmadan, at kafadan forum söylememişimdir.  Hata yapamam mı. Yapabilirim. Eğer yapmışsam , özür de dilerim. Tevbe de ederim.

dedim ya söylediklerini büyük çoğunluğu doğru, katılmadığım tek yan bunların İslam'ın ana paradigması ile çelişen kısımları fakat şu mütevaziliğin ve dürüstlüğün gerçekten takdire değer abi.

Benim Kuran kavramları içinde tek sıkıntıya sokan faiz konusu idi. Almam, vermem, bankacı değilim. Finansmancı değilim. Ama işletme okumuşum, ekonomi biliyorum, piyasayı biliyorum. Yasal bankacılık ve Finans kurumlarında yanlış bir şey olmadığını görüyorum. (tefecilik başka) Bu bütün Arap ülkeleri dahil her yerde var. İran İslam Cumhuriyetinde de var. Bank Mellat ne veriyor sanıyorsun. Libyada Shara bank ta veriyordu.  Yani ilmimle, inancım arasındaki bir dengeyi kuramadım.  Ekonomide Tüccarın, sanayicinin yatırım için finansman ihtiyacı var. DEvletlerin finansman ihtiyacı var. Riba ve onun çevirisi faiz kavramı çok rahatsız ediyordu. Çünkü Yüce Allahın çok büyük tehdidi var bu konuda.

Din adamları bu konuda eflasyon oranı kadar faizin dinen ribaya girmeyeceğini söylediler. Ben de her faizin kötü olmadığını bilirim.  Ekonominin en önemli konusu olmasına rağmen hala bana hiç sevimli gelmez. 

abi, bataklığın tam ortasına düşmüşseniz artık sineklerle mücadele bir işe yaramaz.

SAyın Ebukerem, Bu site dostça bir sohbet ortamı. İnanın burada kimsenin fikrinin bana uyup uymaması hiç önemli değil. Herkesle iyi geçinirim. Hiç değilse yazdığım bir yazı enaz elli kişi tarafından okunuyor.

Yalnız M.K ve Türkiye Cumhuriyetinin düzeni hakkındaki düşüncelerinizi aşırı buluyorum. M.K yı bir Lenin gibi, Stalin gibi değerlendiremezsin. O dinin halk tarafından anlaşılması için denemeler yapmıştır. Kur'anı , Hadisi tercüme ettirmiştir, hem de kendi cebinden ödeyerek. Ezanı ve hutbeyi türkçeleştirmiştir. Ezan olayı hala büyük eleştiri alırken hutbeden kimse söz etmemektedir. Bu mu dur yani Allahı hayattan kovan kişi. 

Zamanında öldürülenlerin bir kısmı kökü 2. Meşrutiyetteki ittihatçı, İtilafçı çekişmesine dayanır. Mesela İskilipli Atıf hoca olayı böyledir. Bir kısmı da gerçekten m.k yı lider kabul etmeyen, gönüllerinde kendilerinden birini lider yapmak isteyen müfrit ittihatçılardır. Demokrasi demeleri yapması yani Terakiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest fırka , onun diktatör olmakla birlikte demokrasiyi isteyen iyi niyetli bir lider olduğunu göstermektedir.Latin harler, kadın hakları falan az şeyler değildir. Bunların dine aykırı tarafı da yoktur. Ama Arap adetlerini din kabul eden zümreler eleştirmiştir. Bugün onlar da alışmıştır aslında.  Zamanında çok büyük bir küresel krizin olması ve buna rağmen hem Osmanlı borcu öde, hem bazı yatırımlar yap (Karabük, Merinos,demiryolları  vb) falan önemli şeylerdir.  

Laik hukuka tarihi nedenlerle mecburdun. Kapitülasyonları sen de kaldırmak istiyordun. Karşı taraf İngiltere de buna karşı laik hukuku şart koşuyordu. Yani buna biz ekonomik sebeblerle mecburduk, İngiltere de Türkiyedeki Hristiyanların hakları açısından bunu mecbur tutuyordu. Belki düşünüyordu bunlar bunu yapamaz, ben de kapitülasyonu dayatırım diye. Yapıldı ve Türkiye çok büyük bir ekonomik yükten, her şeyde içişlerine karışılmasına sebeb olan bir olaydan kurtuldu. Örneğin İran laik değil. Dini hukuk var. Orada Ermeninin, Yahudinin hukuku farklı.  O laik olmaz, çünkü bizim gibi tarihte bunun zararını görmemiştir. Bizim hem iliğimiz kemiğimiz sömürülmüş, hem de kendi ülkemizde Hristiyan vatandaşa yargılama yapamaz hale gelmiş, rezil olmuşuz.  Öyle M.K dinsizdi, dine karşıydı onun için dini hayattan kovdu gibi savlardan vazgeçin.

her zaman söylediğim gibi M.Kemal ile şahsi hiç bir problemim yok, bir insandır yaşamış ve ölmüştür hesabı tabii ki Allah'a aittir. 200 yıllık bir günahı tek başına onun sırtına yüklemek hem haksızlık olur hem de abartı. iş sizin de sık sık belirttiğiniz gibi 1720 lerde başlamıi 1839 da somutlaşmış, 1918 e gelindiğinde zaten bitmiştir. Vahdettin'in ya da herhangi birinin bir sıkımlık barutu bile kalmamıştır herkes ingilizlerin ağzına bakmakta ve ne olacağını beklemektedir. hatta Balıkesir muğla sancakları falan bağımsızlıklarını anons etmiş ve İngilizlere mektuplar göndermiştir. doğu karadeniz, doğu anadolu da ve güney ege de kurulan Müdafai Hukuk teşkilatlarının tek amacı vardır 1915 de ermeni ve rumlardan alınıp kendilerine verilen arazi ve çiftliklerin tekrar onlara verilmemesi için karşı koyma.

ben açıkça biliyorum ki II. Enternasyonal'deki Lenin'in önerisinin kabulü İngiltere'ye planını değiştirtmek zorunda kalmış ve anadoluda kendi belirledikleri sınırlar içereisinde güçlü bir ulus devlet planına geçiş yaptırmıştır. Vahdettin'in kabul ettiği ve M.Kemali referans olarak verdiği konu budur. yani M.Kemal tek başına bir şey yapmamıştır. o yaptığı devrimler falan anlaşma maddeleridir, Vahdettin kendisine sürgünde iken yapılan devrimler sorulduğunda " ne var biz bunları konuşmuştuk savaştan sonra zaten yapılacaktı" demiştir.

yani kısacası abi, benim karşı olduğum M.Kemal in şahsı falan değil ve biliyorum ki o dönemde başka seçenekleri yoktu. beni,m karşı olduğum ZULÜM ve KÜFÜRDÜR ŞİRKTİR, bunu babam yapsa ona karşı çıkarım kabul etmem. yeni TC düzeninin osmanlının son dönemine görece bazı düzgünlükler içermesi de bunu değiştirmez. çünkü benim hayata yüklediğim tek anlam var ALLAH'A TESLİM OLMAK ve BU ŞAHTİLİĞİ yani İMTİHANI BAŞARMAK.. geri kalan koordinatların hiç bir önemi yoktur ki Kuran da anlatır, insanlar arasında günleri çevirir dururuz der, bolluk kıtlık, zafer mağlubiyet bunlarla imtihan ediyoruz der. yani derdimiz onlar değil abi derdimiz ALLAH a verdiğimiz söze sadık kalıp HAKKA HAK, BATILA BATIL, ZULME ZULÜM demek. gerisi bir lokma ekmek bir tas su.

Kapitalist düzene gelince dünyada başka bir ekonomik düzen mi var. 30 sene önce vardı. Şimdi yok. Her yer kapitalist. Şunu anlarım , Vahşi olmasın, haksızlık hukuksuzluk olmasın. Gelir bölüşümü daha adil olsun. Sosyal güvenlik iyi olsun. Kimse aç açık kalmasın, herkesin zor durumlarda tutunacak bir dalı olsun.  Tamam. Buna herkes katılır. Ama Kapitalizm hiç olmasın.  Bu yanlış bir düşünce. Ekonomi bilminine ters.

Firavuna gelince , Firavun ile bugünkü devletler arasında fark var. Firavun ne diyordu, ilah benim. Allah değil. Bunu birtek Komünist devletler söylemiştir. Onun için Lenin, Stalin gibi diktatörler ve onların devletleri Kur'anın firavun tanımına girer.

abicim lütfen o ayeti iyi oku, Firavun "ilah benim" demiyor demez. " SİZİN EN YÜCE Rabbiniz ben değil miyim" diye sorar. bu ikisi arasındaki inceliği fark ettiğin an inan ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksın.

Ama Amerika, Almanya, Avustralya bunlar firavunmudur. Bunlar varlıklarını ve gelişmişliklerini dine borçludur. Protestan Hristiyanlığa. Bunlar ilahlık iddia etmezler ki. Amerikanın parasında bile  We Trust in God yazar. Yani Allaha Güveniyoruz. 

yeryüzünde Adem'den beri TANRI'ya inanmayan kişi olmamıştır. sorun HANGİ TANRI'ya inandıkları ve O'NA TESLİM OLUP OLMADIKLARI.

geçen biri geldi dedi ki abi filanca şarkıcı müslüman olmuş. tek bir soru sordum : " ALLAH'A TESLİM OLMUŞ MU?"....

Türkiye de de Dindara değil, aşırı dinciye baskı yapılmıştır. Politik sorun yaratmasınlar diye. Laik düzen firavun düzeni değildir. En azından Türkiyede uygulanan şekli öyle değildir. İnsanlar dinini seviyor, yaşamak istiyor. Ama , iran, Taliban, Arap tarzı istemiyor. Aşırılardan da korkuyor. Maazallah idare aşırı uçlara geçerse, komünist, faşist, bölücü,köktendinci en az yirmi otuz  senen heba olur. BUnların tartışmasının yarattığı gerginlikle bile Türkiyenin 1970 leri heba oldu.

TC de eleştirdiğim taraf DİN ile olan işkisi değil güzel abi. ADALET ve ZULÜM... bu derdimi anladığın gün daha iyi anlaşacağımızı umuyorum. 

Herkese Selamlar,

selam üzerine olsun abi.

el_turki
Uzman Uye
Uzman Uye

size birisi birşey anlattığı zaman "slogan" damgası vurmanız sadecene sizi bahlar....kuru laflardır....kendi söylemlerinizin akıllı-matıklı ve içi dolu olduğunu savunmak da ancak sizin vehminiz ve hezeyanınızdır....yazılanlar ve verilen cevaplar ortadadır...hengilerinin içi dolu..hangilerinin boş..bellidri...çok okumak demek çok daha doğru olmak..doğru kunuşmak demek değildir...eğer öyle olsaydı..inanın yeryüzünde hiç sapıtmayacak olan tek kavim İSAİLOĞULLARI olurdu...ALLAH onları yeryüzünde ilim olarak yükseltmişken....siz herşeyi bir birine karıştırıyorsunuz....ayne yahudi alimelrinin yaptığı gibi...ilmi kendielrinden bir meziyet bildiler...karunun zenginliği kendinden bilesi gibi....bunlar dan hala ders almamışsanız..yapacak birşey yok...

osmanlı döneminde şöyleydi..m.k geldi düzeltti demek..çok saçma...ianaın en adi ve en aşağılık düzenlerin bile iyi yönelri vardır..bu onları RAHMANİyapmaz...bu onları masun kılmaz...aklı olan için DİN GÜNÜ çok şey anlatır.....

bugün bir düzen kurulmuşdur....ve kurulan ve sonrada ilavelerle geliştirilen bu düzen küfür düzenidir...başındada küfür düzeniydi...değişen birşey yok...
sadecene neymiş insanlar biraz daha sosyal hak elde etmiş.....ne karşılığında?bu kadar borç karşılığında....faiz le para alma karşılığında...sanal bir saadet sunmuş..düzen sizde buna iyi diyorsunuz....ülkeyi yiyen..mutlu bir azınlık aile holdingleri istediği ülkeyi soyuyor....neyse konu da zaten hırıszların hırsızlkığı değil....bu rejim buna fazlasıyla layık...bu halk da buna fazlasıyla layık....az bile belki...

HÜKÜM ALLAHIN DIR ı isterseniz slogan olarak görün....ister cahillerin ağzında bir laf...hiç farkedmez....gönül rahatlığıyla şunu derim: kim şuan içinde bulunduğu devletin rejiminin düzeninin silama uygun..kur'an a uygun olduğunu söylerse şeksiz şüphesiz kafiridir..makam mevki ve bilgiden nasip alamamış cahillerdir.
islam daha iyi anlaşılsın diye bilmem ne yapmış kendi parasından...."O dinin halk tarafından anlaşılması için denemeler yapmıştır. Kur'anı , Hadisi tercüme ettirmiştir, hem de kendi cebinden ödeyerek. Ezanı ve hutbeyi türkçeleştirmiştir. Ezan olayı hala büyük eleştiri alırken hutbeden kimse söz etmemektedir. Bu mu dur yani Allahı hayattan kovan kişi. ........................"asıl slogan bu.o yüzden mi ALLAH ın verdiği HÜKÜMLER i yok saydı...islamı daha iyi anladığı için mi?sizde mi islamı daha iyi anlar oldunuz şimödi?komik....yoksa tambir dram mı yaşanıyor belli değil...siizn yaptığınız tekşey şu dinin bir kısmını kabul edip..gerisini kabul edmemek..ama bunu yaparkende kiminiz direkt demiyor....kavram karmaşası içinde döylüyor...kimis daha cesur davranıyor direkt söylüyor...kur'an daki cezaları SERT buluyor..uygulanamaz buluyor...neden avrupa baskısıyla doğmuş..yaşamış..öğrenmişsiniz....kınayanların kınamasından çekiniyrosunuz...size avrupa ne öğrettiyse onu almışsınız...avrupa medeniyetini övüyrosunuz...ama ne züerine kurulduğpunu zahmet edip araştırmıyorsunuz biler....daha döne kadar ingilterede insanlar bakamadıkları yaşlı annelerini paarda satıyordu...işte medeniyet timsalleriniz....onları dost edindiniz...onlarada sizi dininizden eddi..edecek ....olcağı bu....

avrupa starndartları..kopenhag kriteleri....iyi herzaman iyidir...m.k demiş..lenin demiş..mao demiş...avrupa demiş..abd demiş farketemez....ama teslimiyet kötüdür...avrupa birşey yaparken sizin aklınızın almayacağı şeyide koyar ortaya....israfı...israf edeceksin...ki avrupalı fabrikalr çalışacak...üretecek....avrupa ve abd medeniyeti israf üzerinedir....aşırı tüketim üzerindedir...yaptıkları işlerdede hep bunu özendiriler...bunun oluşmasını sağlarlar....kimleri ise hala akletmez gider...

değil 23 istersen 23 ben kez kur'an ı mealden oku..içini okyamadıkdan sonra ne yazar...

Saffet Metin
Uzman Uye
Uzman Uye

Katılma Tarihi: 07 ekim 2008
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 672
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Saffet Metin

Sayın el-turki,

Benim bütün çabam dünyayı ve Türkiyeyi anlamak ve doğru okuma üzerine.

Problemleri anlamak ve çözüm üretmek üzerine.

Siz diyorsunuz ki batı toplumu sömürüyle oldu. Doğru.
Sende öyle olmak istiyorsan sömürmelisin. O da doğru. Yani şimdi benzin niye pahalı sanıyorsun. 70 kuruşluk benzin üç lira. Cep telefonları, konuşmalar, doğal gaz ,şu vergisi, bu vergisi nedir. Sömürüdür. Neden dir. Çünkü Türkiyenin sermaye birikimine ihtiyacı vardır. 1980 lerden beri banker olayları falan nedir. Kardeşim senin para ile işin ne,  para girişimci sermayedar içindir. Sana para yakışmıyor. Para kime yakışıyorsa ona gitsin dir.
Ama bir şey diyeyim mi sana Almanya da aynı şeyi yapıyor, örneğin benzin neredeyse Türkiye fiyatına yakın. 

Yani dışı sömüremiyorsan, içi sömüreceksin. Kapital yapısını kuvvetlendireceksin.  Arapların yapmadığı bu.  Onları emirleri, örneğin Kaddafi böyle bir şey yapmaz. Halk çalışmaz. Çalışmaya ilgi göstermez. Adam herşeyi dışardan ithal eder. Ucuz ucuz halkına yedirir. Bütün işleri Koreli, taiwanlı, hinti biraz da Türk şirketler falan yapar. Fakirlik yoktur ama gelişme de yoktur. Gelişmenin temel motoru girişimci sermayedar sınıftır. Ona da kaddafi izin vermez.

Batı önce deniz ticaretine el attı. Okyanusları aştı. Amerikayı keşfetti. Örneğin İspanyollar Aztek altınlarını neredeyse hiç savaşmadan Avrupaya taşıdılar. Avrupada müthiş bir Altın bolluğu oldu. Tabii ne oldu. Sanat gelişti. Kültür gelişti. Para bol olduğundan silahlar geliştirdiler. Osmanlının eski üstünlüğü kalmadı.

Yeni ticaret yolları buldular. İpek yolu terkedildi. Osmanlı bundan ekonomik olarak zarar gördü. Eskisi gibi parlak zaferler kazanamadığından halkını sömürmeye başladı. Ağır vergilerle. Aman batılı tacirler bizim ülkemize de gelsin diye kapitülasyonlar verildi onlara Osmanlı yıkılıncaya kadar başımıza dert.

Batı denizyolları ile gider. Koloniler kurardı. Bu koloniler vasıtasıyla bu toprakları hem işler hem sömürürdü. Sonra Sanayii devrimi oldu. Buhar gücünü buldu. Buhar gücü vasıtasıyla buharlı gemiler yaptı. Fabrikalar kurdu. Her alanda teknolojiyi geliştirdi. Ama bu teknoloji için yeterli hammadde kendi memleketinde yok. Ne yapacak yürü Afrikaya.

Afrikanın madenleri var. Örneğin Güney afrikada elmas madeni. İngiliz gelmiş elmas madeni işletiyor. Oradaki Zulu yu çalıştıracak. Zulu verimli çalışmıyor. Çünkü Zulu sade yaşantıyı seviyor, kabilede rekabet yok, zenginleyim şunu geçeyim yok. İngiliz ne yaparsa baş edemiyor. Sonunda kulübesini alıyor ve ancak yirmi sene çalışma karşılığı kulübesini geri veriyor zuluya.

Kültür farklılığı, baskıyı, şiddeti de getiriyor.

Sayın el-turki bizim böyle bir geçmişimiz yok. Biz sadece büyük tarım imparatorluğuyuz. Sanayii imparatorluğu olamamışız.

Eskiden herkes bizim nefesimizi ensesinde hissedermiş.
Şimdi biz sürekli Amerikanın, batının nefesini üzerimizde hissediyoruz.

Onun içinde gelişmeleri iyi okumak, iyi anlamak. Doğru tedbirler almak zorundayız. Uzak doğu ne yapıyor, Hindistan ne yapıyor, Latin Amerika (meksika, Brezilya, Arjantin) ne yapıyor. Avrupa, Amerika ne yapıyor çok doğru okumak ve gereğini yerine getirmek zorundayız.

Onun için de gelişen dünyanın zorladığı koşullarla, hukukunda değişiklikler yapıyorsun. Kadın şahitliği ve Kadın mirasçılığı konusu  kimsenin heva ve hevesinden kaynaklanan bir şey değildir. Tarım toplumunda doğru olan bir hüküm, Sanayii toplumunda yetersiz kalmıştır. Bu dur.  Hiç değilse günümüz koşullarında adaletsiz değildir. Tersi de olabilirdi, gelişen koşullar seni Kur'anın verdiğinden de azını vermeye itebilirdi.

Faiz olayı da, kağıt para, sık sık enflasyon, bunlar hep SAnayii devriminin sonucudur. SAnayii devriminden evvel ne ingiltere de, ne avrupada mevduat bankacılığı yoktu. İnsanlar para yatırıp, paralarına faiz almazlardı. Zaten dediğim gibi kilise hukuku var. Faiz onlar da da haram. Tarihte Yahudilerin başına ne gelmişse faizci olduklarından dolayı çektikleri tepki nedeniyledir. Yahudilerin sarsılmaz mali gücü yüzyıllar boyunca biriktirdikleri ticari  kapital ve faiz sayesindedir.

Yeni fabrikalar kurmak için sermayeye ihtiyaç oldu. Onlar da bile bile incilin hükmünü bıraktılar. Bankaya para yatırana faiz vermeye başladılar.

Sen bunlarla mücadele ediyorsun. Nasıl doğaya uyum sağlayan bitki, hayvan yaşıyorsa, sen de bu yeni duruma uyum sağlamak zorundasın.

ONun için ben sizin uyum sağlama çabalarını küfür olarak nitelemenizi  yanlış buluyorum. Nefsi müdafaanın küfürle alakası yoktur.

Bilim Avrupada, teknoloji avrupada, kültür avrupada.  İlim Çin de bile olsa alacaksan, neredeyse oradan alacaksın.

Benim küçüklüğümde bir komşumuz şöyle bir şey demişti. Ben fakirin yanında durmam, zenginin yanında dururum. Fakirin yanında uyuz uyuz oturursun, zenginden ticareti öğrendim. Bak o sayede ne güzel halı satıyorum. Adam haklıymış.

Turgut Özal ın Ben zengini severim lafının böyle bir meali olabilir.

Israf olayı tüketim ekonomisinin bir sonucu. Ama tüketim olmazsa  ekonomi krize girer. 1928 krizi böyle bir şeydi.  Bu 2007 krizi de böyle bir şey. BU sadece Avrupa fabrikaları için geçerli değil. Senin de fabrikaların var. 100 Milyar dolarlık ihracatın 90 milyarı sanayii malı. Yani fabrika ürünü. Tüketim olmazsa ne yapacak. Onlar da kapanacak.

Ben Kur'anı da okuyorum, ama hayatı da okuyorum. Eksiğim yanlışım olabilir.  Şİmdilik Kadın erkek eşitliği ve faiz konusu dışında bir şeye rastlamadım. 

Bizim derdimiz ona buna hayranlık falan değil. Tarihi, ekonomik, politik  ve sosyolojik olayları doğru okumaktır. Şu büyük adamın söylediği, bu büyük adamın söylediği , bu konularda ki tespitlerini bize aktarmasından ibarettir.

Biz aklımızı kullanmazsak, aklını var gücüyle kullanmaya devam edenler tarafından büyük zarara uğratılırız. Ben bunu gördüm bunu söylerim.

Herkese selamlar,

el_turki
Uzman Uye
Uzman Uye

"...Onun için de gelişen dünyanın zorladığı koşullarla, hukukunda değişiklikler yapıyorsun. Kadın şahitliği ve Kadın mirasçılığı konusu  kimsenin heva ve hevesinden kaynaklanan bir şey değildir. Tarım toplumunda doğru olan bir hüküm, Sanayii toplumunda yetersiz kalmıştır. Bu dur.  Hiç değilse günümüz koşullarında adaletsiz değildir. Tersi de olabilirdi, gelişen koşullar seni Kur'anın verdiğinden de azını vermeye itebilirdi...."

bende derim ki:sen ALLAH I acizlikle itham ediyorsun..yetrsizlikle itham ediyrosun....sen çok yanlış yoldasın.....bu söz sen kabul ed yada edme..açık seçik küfürdür....ister bana sen slogancısın de..ister beni başkaşey gör.....hiç önemli değil...

şu birgerçekdir..senin onayına bağlı olmayan bir gerçek...hiçbir insanın değiştiremeyeceği bir gerçek:ALLAH IN HÜKMÜ HER ZAMANDA VE HER DEVİRDE,HER TOPLUMDA EN GÜZEL HÜKÜMDÜR.beşer aklı O hükümden daha güzelini bulamaz....ALLAH ın HÜKMÜ eskimez..yıpranmaz...içi boşalmaz....ve EN GÜZEL HÜKÜMDÜR....sınırdır...sınırı aşanlar ancak açık bir küfre düşer.....

bence sen itikadını gözden geçir....ALLAH IN HÜKMÜ sanayi toplumunda da arım toplumunda da..bundan 2000 sene öncede..1000 sene öncede...100 yıl öncede...10 yıl öncede....şimdi de...10 yıl sonrada...yüzyıl sonrada......sonrada...sonrada...hep EN GÜZEL HÜKÜM OLARAK kalacakdır....

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

<< Önceki Sayfa 22
  Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Sizin yetkiniz yok foruma yeni mesaj ekleme
Sizin yetkiniz yok forumdaki mesajlara cevap verme
Sizin yetkiniz yok forumda konu silme
Sizin yetkiniz yok forumda konu düzenleme
Sizin yetkiniz yok forumda anket açma